شراکت نامه مغازه

نمونه قرارداد شراکت بین دو نفر در مغازه را چطور تنظیم کنیم؟

قراردادها

شراکت نامه مغازه یک نوع قرارداد شراکت است که می‌توان آن را بین دو یا چند شریک تنظیم کرد. نمونه قرارداد شراکت بین دو نفر در مغازه و چند نفر، هیچ تفاوتی جزء در اسم و تعداد طرفین آن ندارد. بنابراین ارکان و نکات حقوقی‌ که در این مطلب آورده‌ایم را برای نمونه قرارداد شراکت بین دو نفر در مغازه و شراکت نامه مغازه بین چندین شریک می‌توان تنظیم کرد.

شراکت نامه برای کار در مغازه را باید مطابق قانون مدنی تنظیم کرد تا دارای اعتبار قانونی باشد. در واقع برای نوشتن فرم شراکت نامه مغازه باید به قانون مدنی از مواد ۵۷۱ تا ۶۰۶ مراجعه کرد. متن قرارداد مشارکتی مغازه پس از تنظیم و امضای طرفین قرارداد، نسبت به تمامی شرکاء لازم الاجراء است و طرفین قرارداد موظف هستند تا نسبت به تمام بندهای فرم شراکت در مغازه و دیگر شرکاء متعهد باشند.

قرارداد شراکت نامه مغازه در قانون

قانون برای پیشگیری از اختلاف و مشکلاتی که در حین شراکت ممکن است پیش آید، بندهایی را تعیین می‌کند تا امنیت و آرامش خاطر را برای هریک از شرکاء به وجود آورد. لازمه حمایت قانون از شراکت نامه کاری مغازه رعایت اصول و نکات حقوقی لازم در نوشتن ارکان و بندهای این نوع قرارداد است. فرم شراکت نامه مغازه ، از به وجود آمدن اختلاف میان شرکاء به طور کامل جلوگیری نمی‌کند اما این امر را به حداقل می‌رساند و در واقع یک سند معتبر در اختیار دارید تا در صورت لزوم به مرجع قضایی مرتبط تحویل دهید.

از نظر قانون، شراکت باید حداقل از دو شخص اعم از حقیقی و حقوقی تشکیل شود تا بتوان عنوان شراکت را برای آن درنظر گرفت. قرارداد شراکت نامه مغازه یک سند ثابت کننده است. به عبارت دیگر فرم شراکت در مغازه‌ ثابت می‌کند که بین شما و سایر شرکاء، قرارداد مشارکت امضاء شده است و توافقات لازم انجام پذیرفته است. شراکت نامه کاری مغازه ، سندی معتبر برای مرجع قضایی است که تعهد طرفین به یکدیگر را اثبات می‌کند.

الزامات حقوقی شراکت نامه کاری مغازه

قبل از انجام هر کاری باید مسیر آن را هموار کرد. کسب مجوزهای قانونی و مورد نیاز برای راه‌اندازی یک شغل و کسب‌و‌کار، همان هموار کردن مسیر است زیرا با خیال راحت و آسوده می‌توانید به فعالیت کاری خود به صورت شراکت ادامه دهید. به عبارت دیگر در ابتدا، به هر کسب و ‌کاری که بخواهید مشغول شوید باید الزامات حقوقی لازم و مرتبط با آن حرفه را رعایت کنید. مشاغل به دو دسته تقسیم می‌شوند.

مشاغلی که نیاز به مجوزهای قانونی مانند گرفتن جواز کسب دارند و مشاغلی که نیاز به گرفتن مجوز ندارند. اگر شغلی که شما و سایر شرکا انتخاب کرده‌اید، جزء آن دسته از مشاغلی است که نیاز به مجوز دارد؛ باید قبل از تنظیم و انعقاد قرارداد شراکت برای مغازه به الزامات قانونی و حقوقی مرتبط با آن شغل دسترسی پیدا کرد. در غیر این صورت، باید جریمه آن را بپردازید. گاهی ممکن است که این جریمه به پلمپ مغازه ختم شود.

نحوه نوشتن متن قرارداد مشارکتی مغازه

در زمان تنظیم و درج اطلاعات اشخاص، اعم از شخص حقیقی و حقوقی در نمونه قرارداد شراکت بین دو نفر در مغازه ، باید اطلاعات کاملی از آنان در اختیار داشته باشیم تا این اطلاعات را به صورت صحیح در فرم شراکت نامه مغازه وارد کنیم و به امضاء طرفین قرارداد برسانیم. به همین منظور، اطلاعاتی که برای هر بند نیاز است را ذیل همان مطلب، با مثال برای شما آورده‌ ایم؛ کافی است که این مطالب را با دقت بخوانید.

موضوع قرارداد مشارکت مغازه

پس از ثبت مشخصات شرکاء، باید نوبت به موضوع قرارداد برسد. برخی از افراد ممکن است در هنگام صحبت و توافق با شریک خود بگویند که حال با یکدیگر قرارداد می‌بندیم بعد هرآنچه که شد در مغازه می‌فروشیم اما قانون این مساله را نمی‌پذیرد و اذعان دارد که در ابتدا در تنظیم فرم شراکت نامه مغازه باید موضوع قرارداد به روشنی بیان شود.

برای مثال موضوع قرارداد  یک باب مغازه عطاری است. سرمایه مالی از شما و تخصص و گیاه شناسی از سوی شریک، برای رسیدن به سود. بنابراین باتوجه به آنچه بیان شد، هر شخصی که تصمیم بر تنظیم فرم شراکت نامه مغازه داشته باشد باید حتماً در دومین بند آن، موضوع قرارداد را ذکر کند.

زمان و مکان در فرم شراکت نامه مغازه

در نمونه قرارداد مشارکتی مغازه ، نوشتن تاریخ شروع و پایان قرارداد یکی ‌از قسمت‌های مهم در قرارداد است. علاوه ‌بر آن، باید مکان قرارداد که همان مغازه است را نیز مشخص کنید. قانون با این نظر که پس از تنظیم نمونه قرارداد مشارکتی مغازه به انتخاب مکان آن بپردازید، به شدت مخالف است. بیان شد که با نوشتن یک نمونه قرارداد مشارکتی مغازه‌ تا پایان قرارداد از متعهد بودن شریکتان آسوده خاطر هستید و با نوشتن زمان و مکان در متن قرارداد نیز اعتبار قانونی این قرارداد را حفظ کرده‌اید.

سرمایه و آورده‌ها در مشارکت نامه مغازه

مطرح کردن مقدار سرمایه و آورده هر شریک در شراکت نامه برای کار در مغازه یک جزء ضروری و لاینفک است. بنابراین با توجه به اهمیت این بند، باید حتماً این قسمت را نیز مانند سایر بندهای قرارداد به طور واضح بنویسیم. در حقیقت تفاوتی میان سرمایه مالی و غیرمالی نیست و باید به طور مشخص نوشته شود.

تقسیم سود حاصل

همان‌طور که افراد نسبت به میزان آورده‌ای که می‌گذارند حساس هستند، به میزان سودی نیز که قرار است دریافت کنند بیش‌تر اهمیت می‌دهند. شاید تا به حال برای شما پیش آمده باشد که وقتی با شخصی در مورد شراکت صحبت کرده‌اید، اولین سوالی که از شما پرسیده این بوده است که به چه مقدار سرمایه نیاز دارد؟ سود و درآمد آن چطور است؟ بنابراین باید به طور مشخص درصد و سود هریک از شرکاء را در این قسمت از قرارداد روشن کنیم.

وظایف و تعهدات طرفین

با تنظیم و انعقاد فرم شراکت در مغازه ، برای تمام شرکاء یکسری تعهدات و وظایف مشخص به وجود می‌آید که فرم شراکت در مغازه تضمین کننده لازم الاجراء بودن آن تعهدات است. پس به مفاد این متن توجه کنید تا از وظایف خود و شریکتان آگاه شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *