قرارداد اجاره کارخانه

نمونه قرارداد اجاره کارخانه تولیدی شامل چه نکاتی است + شرایط نحوه تنظیم

قراردادها

قرارداد اجاره کارخانه باید مطابق با قوانین اجاره تنظیم شود. این قرارداد یکی از انواع قرارداد اجاره است. اگر با بسیاری از کارآفرینان که در زمینه تولیدات فعالیت می‌کنند صحبت کنید، متوجه می‌شوید که بسیاری از آن‌ها مالک ملک یا ساختمان کارخانه نیستند و آن را برای انجام فعالیت‌های خود اجاره کرده‌اند. معمولا تولیدکنندگان با هزینه‌ها، نیرو و تجهیزات کم‌تر شروع می‌کنند و پیوسته برای گسترش کارشان تلاش می‌کنند. اگر شما نیز جزء تولیدکنندگانی هستید که مالکیت ملک و کارخانه برای شما نیست و هرساله قصد اجاره کردن کارخانه را دارید، باید از قوانین مربوط به آن نیز آگاه باشید و در این زمینه از مشاوران حقوقی کمک بگیرید. در همین راستا، تیم ما تلاش کرده تا مطالب را با زبان ساده برای فهم راحت تر مطالب برای شما بیان کند تا با بندهای لازم فرم قرارداد اجاره کارخانه آشنا شوید.

نمونه اجاره نامه کارخانه به چه معناست؟

قانون مدنی در ماده ۴۶۶ به طور صریح، عقد اجاره را تعریف کرده است. طبق این ماده، اجاره عقدی است که به موجب آن مستاجر مالک منافع عین مستاجره می‌شود. با توجه به این تعریف، نمونه قرارداد اجاره کارخانه عقدی است که به موجب آن اجاره گیرنده مالک منافع کارخانه می‌شود.

فرم قرارداد اجاره کارخانه در چه شرایطی نوشته می‌شود؟

فرم قرارداد اجاره کارخانه در حالت‌های بسیاری قابل تنظیم است. گاهی ممکن است اشخاص به عنوان یک سرمایه‌دار و تولیدکننده که دیگر قصد ادامه فعالیت ندارد، تصمیم به اجاره کارخانه بگیرد، در این حالت می‌توانیم یک متن قرارداد اجاره کارخانه تنظیم کنیم. حالت دیگری را در نظر بگیرید که شخصی یک زمین وسیع در یک نقطه مناسب در شهرک صنعتی دارد که مناسب تاسیس کارخانه تولیدی است. این شخص ملک را تحت نمونه قرارداد اجاره کارخانه تولیدی ، اجاره می‌کند یا شخصی را فرض کنید که در زمینه سنگ‌بری فعالیت می‌کند و به دنبال یک کارخانه مناسب برای اجاره کردن است، در این حالت می‌تواند با تنظیم نمونه قرارداد اجاره کارخانه سنگبری ، فعالیت خود را دوباره راه اندازی کند. با توجه به احساس نیاز شما به کارخانه یا یک مستاجر برای کارخانه‌‌تان می‌توانید فرم قرار اجاره کارخانه را تنظیم کنید.

رعایت الزامات قانونی

اگر قصد تنظیم نمونه اجاره نامه کارخانه دارید، قبل‌ از انعقاد قرارداد باید الزامات قانونی را رعایت کنید. اصولا قبل از انجام هر فعالیتی باید مجوزهای لازم برای انجام آن کار را گرفت. این مجوزها می‌تواند مجوز ثبت کارخانه، تائیدیه بهداشتی، مجوز بهره وری و موارد این‌ چنین باشد. برای راه اندازی یک کارخانه نیز باید مجوزهای لازم را رعایت کرد و مسئولیت رعایت این الزامات با مستاجر است زیرا موجر در فعالیت و تولید شریک نیست و فقط با دریافت اجاره کسب درآمد می‌کند. به عبارت دیگر مستاجر موظف است که تمام شرایط قانونی لازم برای فعالیتشان را بررسی و رسیدگی کند تا در هنگام شروع، منع قانونی نداشته باشند. اگر این الزامات رعایت نشود و مستاجر در انجام و رسیدگی به آن‌ها کوتاهی کند، تخطی به عهده مستاجر است و هیچ ایرادی بر موجر وارد نیست.

قانون روابط موجر و مستاجر

متن اجاره نامه کارخانه را باید مطابق قانون مدنی و مواد مرتبط در قانون روابط موجر و مستاجر تنظیم کرد. قانون روابط موجر و مستاجر با توجه به نیاز مردم در سال ۱۳۵۶ به تصویب رسیده است و تا سال ۱۳۷۶ دو مرتبه اصلاح شده است. قانون روابط موجر و مستاجر سه شرط را لازمه صحت فرم اجاره نامه کارخانه دانسته که این شروط شامل موارد ذیل است: تعیین نمودن مدت قرارداد و نوشتن آن در متن اجاره نامه کارخانه به صورت کتبی، امضاء موجر و مستاجر یه همراه امضاء دو شاهد در زمان انعقاد نمونه اجاره نامه کارخانه، سومین شرط قانون روابط موجر و مستاجر مربوط به تعداد نسخه‌های نمونه اجاره نامه کارخانه است که باید در دو نسخه تنظیم شود و هریک از نسخه‌ها در اختیار طرفین، قرار گیرد.

مورد اجاره در نمونه قرارداد اجاره کارخانه

ضروری است که در قرارداد اجاره کارخانه مشخصات مورد اجاره که همان ملک یا ساختمان کارخانه است، به شکل دقیق و به صورت جزئی نوشته شود. برای مثال می‌توانید بنویسید که منافع یک واحد کارخانه شش دانگ به شماره پلاک اصلی و فرعی و سند مالکیت با تجهیزات کامل و امکاناتی چون آب، برق و دستگاه‌های مورد نیاز به منظور راه اندازی و بهره وری تولید موضوع مورد نظر مستاجر به اجاره داده می‌شود. موجر طبق قانون حق دارد تا با اشاره به نوع فعالیت در فرم قرارداد، برای مستاجر شرط بگذارد که مستاجر در کارخانه تغییر کاربری ندهد و طی این شرط، مستاجر دیگر حق تغییر نوع فعالیت اقتصادی خود را ندارد.

تجهیزات و امکانات نمونه قرارداد اجاره کارخانه

هر کارخانه‌ای تجهیزات و امکانات مربوط به همان کارخانه و نوع فعالیت مربوط به آن را دارد، به همین دلیل طرفین در هنگام تنظیم قرارداد باید تمام تجهیزات و امکانات موجود را با ویژگی‌های دقیق در متن آن بنویسند. این بند به موجر کمک می‌کند تا در پایان موعد قرارداد و تحویل کارخانه و تجهیزات، تمامی امکانات را به همان شکل که بوده‌اند، تحویل بگیرد.

مدت اجاره در نمونه اجاره نامه کارخانه

در بند مدت اجاره باید تاریخ شروع و پایان قرارداد را به طور دقیق در فرم اجاره نامه کارخانه‌ به این شکل قید کنیم. برای مثال نمونه قرارداد اجاره کارخانه آسفالت از تاریخ ۰۱/۰۱/۱۳۹۹ شروع و به مدت یکسال در تاریخ ۰۱/۰۱/۱۴۰۰ به پایان می‌رسد. در حقیقت با پایان موعد، قرارداد به خودی خود پایان می‌یابد مگر آنکه طرفین قصد داشته باشند آن را تمدید کنند.

مبلغ قرارداد در متن اجاره نامه کارخانه

مبلغ قرارداد همان مبلغی است که مستاجر برای اجاره کارخانه به موجر پرداخت می‌کند. اصولا مبلغ قرارداد که شامل ودیعه و اجاره است در عرف قابل تشخیص و تعیین است اما قانون این حق را برای موجر و مستاجر قائل شده است تا در مورد مبلغ قرارداد توافق کنند. طرفین قرارداد باید پس از توافق، مقدار ودیعه، اجاره و نحوه پرداخت آن را در فرم اجاره نامه کارخانه بنویسند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *