قرارداد بروکری ملک

با قرارداد بروکری ملک به صورت کامل آشنا شوید!

قراردادها

یکی از قراردادهای سودآور که ریسک معاملات را برای شما به حداقل می‌رساند، قرارداد بروکری ملک است. اگر تا به حال اسم قرارداد بروکری را نشنیده‌اید، تعجب نکنید زیرا اکثر افراد از این قرارداد آگاهی و شناخت ندارند و نمی‌دانند که نمونه قرارداد بروکری ملک چیست و چه کاربردی دارد؟ در این مطلب به این سوالات پاسخ داده می‌شود و علاوه بر آن پی می‌بریم که چگونه باید یک متن قرارداد بروکری ملک کامل و بدون نقص را تنظیم کنیم. مشاوران حقوقی ما تلاش کرده‌اند تا این متن را به زبان ساده توضیح بدهند تا شما بتوانید برای راحتی و سود بیشتر در معاملات خود از آن استفاده کنید.

نمونه قرارداد بروکری ملک چه نوع قراردادی است؟

نمونه قرارداد بروکری ملک حداقل از دو شخص کارفرما یا بروکر تشکیل می‌شود که این اشخاص می‌توانند اشخاص حقیقی یا حقوقی باشند. به عبارت دیگر در نمونه قرارداد بروکری ملک یک طرف قرارداد بروکر قرار دارد. به همین منظور باید بدانیم که بروکرها چه کسانی هستند و در این قرارداد چه تعهداتی دارند. بروکرها به زبان ساده اشخاصی هستند که در مورد ملک و املاک اطلاعات کاملی دارند یعنی جوانب و تمام شرایط املاک را می‌سنجند و باتوجه به شناخت بازار و امور مرتبط به معاملات به شما مشاوره می‌دهند. با توجه به این تعریف شاید گمان ببرید که بروکرها همان دلالان یا واسطه‌گران هستند اما این تفکر صحیح نیست و در ذیل مطلب با تفاوت آن‌ها آشنا می‌شوید. به همین منظور تفاوت آن‌ها را به صورت کامل برای شما بیان می‌کنیم.

فرق میان نمونه قرارداد بروکری ملک و مشاوران آژانس مسکن

اگرچه بروکرهای ملک با مشاورین املاک تفاوت بسیاری دارند اما در ظاهر ممکن است عملکرد و نوع حرفه آن‌ها مانند یکدیگر باشد. در صورتی‌که تفاوت زیادی میان این اشخاص با یکدیگر است. امروزه افراد برای انجام یک معامله، کم‌تر به مشاورین املاک اطمینان می‌کنند، زیرا می‌دانند مشاورین مسکن منفعت خودشان را در اولویت قرار می‌دهند بنابراین در هنگام انجام یک معامله سعی می‌کنند با افراد دیگری که شاید متخصص هم نیستند، مشورت کنند.

احتمال ضرر در این‌گونه معاملات زیاد است زیرا شما با افرادی مشورت کرده‌اید که نظر شخصی خودشان را مطرح ‌کرده‌اند و تخصص و مهارت لازم را ندارند. بله! شناخت بازار، تورم، نوسانات موجود، مذاکره با طرف مقابل قرارداد همگی بخشی از مهارت‌هایی است که باید برای معاملات زمین بلد باشید زیرا ضرر و هزینه‌های این‌گونه سرمایه‌گذاری‌ها بسیار زیاد است و با یک اشتباه ممکن است که شکست سنگین و گاهی جبران ناپذیر را تجربه کنید اما بروکرها به شما این اطمینان را می‌دهند که بهترین نتیجه مطلوب را با توجه به شرایط و موقعیتی که در آن هستید، کسب خواهید کرد.

فرق نمونه قرارداد بروکری ملک برای خرید و نمونه قرارداد بروکری ملک برای فروش

نمونه قرارداد بروکری ملک برای خرید و نمونه قرارداد بروکری ملک برای فروش تفاوت آنچنانی با یک‌دیگر ندارند مگر در عنوان قرارداد و برخی از ویژگی‌ها و شرایط قرارداد. در کل فرمت اصلی قرارداد به یک شکل است اما مفاد هر قرارداد با قرارداد دیگری فرق دارد.

عنوان قرارداد را بنویسید!

عنوان قرارداد اولین رکنی است که باید برای صحت فرم قرارداد بروکری ملک رعایت شود. عنوان قرارداد یک عبارت کوتاه و در ظاهر ساده است اما در حقیقت به ما نشان می‌دهد که قرارداد چیست و در چه زمینه‌ای تنظیم شده است. برای مثال سه متن قرارداد بروکری ملک را در نظر بگیرید که عنوان آن‌ها نمونه قرارداد بروکری جهت خرید، نمونه قرارداد بروکری جهت فروش و نمونه قرارداد بروکری ملک جهت خرید و فروش است، از این سه عنوان چه نتیجه‌ای می‌گیرید؟ آیا هر سه نوع عبارت مربوط به یک متن قرارداد بروکری ملک است؟ بدون شک خیر، درست است که تفاوت آنچنانی ندارند اما اولین قرارداد را تنها برای خرید ملک تنظیم می‌کنید، دومی را تنها برای فروش ملک منعقد می‌کنید و سومین مورد، حالت پروژه‌ای دارد یعنی به طور همزمان خرید و فروش چند ملک را انجام می‌دهید. بنابراین از عنوان قرارداد به چیستی آن پی‌ می‌بریم.

مشخصات و جزئیات اطلاعات طرفین مهم است!

بیان کردیم که بروکر و کارفرما می‌توانند اشخاص حقیقی یا حقوقی باشند. اگر یک یا هردوی آن‌ها شخص حقیقی بود باید نام و نام خانوادگی، شماره شناسنامه، کد ملی، نشانی اقامتگاه، کد پستی و شماره تماس‌شان را به عنوان مشخصات ثبت کرد اما اگر یک یا هردوی آن‌ها شخص حقوقی بودند باید اطلاعاتشان را با ذکر کردن نام شرکت یا موسسه، شماره ثبت، کد اقتصادی، نشانی و محل فعالیت و شماره تماس کامل بنویسید.

کارفرما و بروکر می‌توانند نماینده داشته باشند که در این صورت باید مشخصات ایشان نیز به طور کامل در متن قرارداد نوشته شود و سند اثبات کنندگی این نماینده را باید به فرم قرارداد بروکری ملک پیوست کنیم. توجه داشته باشید چه شما و چه طرف دیگر قرارداد، اگر در مورد مشخصات و اطلاعات ثبت شده تغییری داشته باشید، مانند تغییر در نشانی یا شماره تماس، موظف هستید تا طرف دیگر را از این تغییر مطلع کنید.

موضوع قرارداد را در متن بنویسید!

بروکر وظایف مشخصی دارد که باید مطابق آن‌ها عمل کند. در حقیقت، بروکر با تنظیم و امضای متن نمونه قرارداد بروکری ملک متعهد می‌شود تا وظایف خود را به درستی انجام دهد. این وظایف همان موضوع قرارداد است. به عبارت دیگر هرآنچه که جزء وظایف بروکر است، موضوع قرارداد محسوب می‌شود.

مدت در نمونه قرارداد بروکری ملک

ثبت کردن مدت در این قرارداد نیز یکی دیگر از مواردی است که برای صحیح تنظیم شدن آن لازم است. برای بروکر و کارفرما باید روشن باشد که قرارداد از چه زمانی شروع و در چه زمانی به پایان می‌رسد. در حقیقت باید مدت تعهد خود را نسبت به طرف دیگر قرارداد بدانید، همچنین باید برای هرکدام مشخص باشد که طرف دیگر نسبت به ایشان برای چه مدت تعهد دارد. توافق در مورد مدت، منع قانونی ندارد و کارفرما و بروکر با توجه به زمانی که نیاز دارند، مدت را انتخاب می‌کنند. گاهی ممکن است این مدت زمان چند ماه یا یک سال باشد و گاهی امکان دارد به صورت پروژه‌ای برای خرید و فروش همزمان چند ملک قرارداد تنظیم شود.

مبلغ قرارداد در نمونه قرارداد بروکری ملک

حق الزحمه یا دستمزد بروکر که از سوی کارفرما به ایشان پرداخت می‌شود را مبلغ قرارداد می‌گوییم. این مبلغ باید در هنگام عقد قرارداد تعیین و ثبت شود و به مبلغ خرید و فروش ملک ارتباطی ندارد. مبلغ قرارداد را می‌توان به صورت اقساط پرداخت کرد که با توجه به شرایط قسطی باید تعداد اقساط و موعد پرداخت آن‌ها را در متن قرارداد قید کنیم یا در پایان قرارداد به صورت کلی به بروکر تقدیم شود. مقدار مبلغ و شرایط پرداخت باید توسط طرفین قرارداد توافق شود و پس از توافق در فرم قرارداد، آن را ثبت کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *