قرارداد خرید کالای دست دوم

نمونه قرارداد فروش دستگاه صنعتی دست دوم و بررسی نکات ضروری آن!

قراردادها

یکی از انواع قرارداد بیع، قرارداد خرید کالای دست دوم است. به همین دلیل باید با توجه به قانون مدنی تنظیم شود. مردم در وضعیت کنونی جامعه ترجیح می‌دهند تا از کالای دست دوم استفاده کنند زیرا با توجه به قیمت‌ها و نوسانات شدید مالی از این طریق می‌توانند به اقتصاد خانواده یا کسب و کارشان کمک کنند، به همین دلیل نمونه قرارداد خرید کالای دست دوم بیش از همیشه مورد توجه مردم و جامعه قرار گرفته است. از این رو در تلاشیم تا شما را با نمونه قرارداد خرید کالای دست دوم آشنا کنیم.

نکات قبل از تنظیم نمونه قرارداد خرید دستگاه دست دوم

قبل از تنظیم نمونه قرارداد خرید دستگاه دست دوم باید به مواردی مانند سلامت کالا توجه کنیم. زیرا ممکن است آنطور که ظاهر کالا به شما نشان می‌دهد، از نظر فنی سالم نباشد. البته برعکس این مساله هم وجود دارد. ممکن است از نظر سلامت کالا کاملا سالم باشد اما از نظر ظاهری، بسیار به هم ریخته باشد. بنابراین بهتر است به سلامت و ظاهر کالای دست دوم دقت کنیم تا بعد از نوشتن قرارداد، پشیمان نشویم.

لزوم مراجعه به کارشناس پیش از تنظیم نمونه قرارداد فروش دستگاه دست دوم

یکی‌از مواردی که پیش از انعقاد نمونه قرارداد خرید دستگاه دست دوم نباید در آن کاهلی کنیم، مراجعه به کارشناس آن کالا و نشان دادن کالای مورد نظرمان است. با مراجعه به کارشناس می‌توانیم از تنظیم قرارداد مطمئن شویم. یک نمونه قرارداد فروش دستگاه دست دوم را در نظر بگیرید که مبیع در آن یک دستگاه تلفن همراه است. شما به دلیل کمبود وقت فرصت نمی‌کنید که گوشی موبایل را به یک متخصص در این زمینه نشان دهید، قرارداد خرید کالای دست دوم را منعقد و امضاء کرده‌اید اما پس از ۴۸ ساعت متوجه می‌شوید که دستگاه معیوب است. بنابراین قبل از تنظیم نمونه قرارداد خرید کالای دست دوم حتما با کارشناس آن مشورت کنید و از سلامت کالا اطمینان حاصل کنید.

نمونه قرارداد فروش دستگاه صنعتی دست دوم

امروزه تولیدکنندگان و کارخانه‌داران با مشکلات زیادی دست و پنجه نرم می‌کنند. برخی از این مشکلات مالی و برخی دیگر در مورد مسائل غیرمالی و کاری است. به همین منظور برای کمتر کردن هزینه‌ها سعی می‌کنند تا دستگاه‌های صنعتی دست دوم مرغوب و باکیفیت تهیه کنند تا چرخه تولید نیز بچرخد. در همین راستا، نمونه قرارداد فروش دستگاه صنعتی دست دوم مورد توجه تولید کنندگان قرار گرفته است. برای تنظیم این قرارداد نیز باید نکات حقوقی لازم و مربوط به آن را دانست تا بتوانیم یک نمونه قرارداد فروش دستگاه صنعتی دست دوم بی نقص تنظیم کنیم.

نمونه قرارداد خرید کالای دست دوم از دیدگاه قانونی

نمونه قرارداد خرید کالای دست دوم باید مطابق قانون مدنی نوشته شود و تمام نکات حقوقی مربوط به این  قرارداد به شیوه صحیح رعایت شود تا قرارداد دارای اعتبار قانونی باشد و طرفین قرارداد بتوانند یک سند معتبر در اختیار داشته باشند.

نمونه قرارداد خرید کالای دست دوم چه نوع قراردادی است؟

این قرارداد، یک قرارداد خرید و فروش است. اگر بخواهیم این قرارداد را در یک جمله تعریف کنیم باید بگوئیم که نمونه قرارداد فروش کالای دست دوم یک نوع عقد لازم، معین، رضایی و معوض است که به اختصار هرکدام را توضیح می‌دهیم. عقد لازم عقدی است که طرفین نمی‌توانند آن را با اراده خود فسخ کنند مگر تحت شرایطی که قانون پیش‌بینی کرده است. عقود رضایی، عقودی هستند که نیاز به تشریفات خاصی ندارند. به عقودی که در مقابل تحویل کالا، باید ثمن آن پرداخت شود نیز عقود معوض می‌گویند.

موضوع قرارداد

آوردن موضوع قرارداد نیز مانند مشخصات طرفین دارای اهمیت ویژه‌ای است. در مورد موضوع قرارداد، نام و مشخصات کالا باید به طور کامل نوشته شود. برای مثال اگر موضوع قرارداد، خرید تلفن همراه دست دوم است، باید مشخصات و برند گوشی، قابلیت دوربین، رم، رنگ و اطلاعات کامل آن نوشته شود.

مبلغ قرارداد

مبلغ قرارداد یکی از اساسی‌ترین ارکانی است که حتما باید در فرم قرارداد نوشته شود.

قانون‌گذار برای جلوگیری از پیش آمدن هرگونه اختلاف، این بند را نیز یک جزء لازم و ضروری دانسته است.

تعهدات طرفین قرارداد

به محض امضای قرارداد توسط خریدار و فروشنده، برای تمام شرکاء یکسری وظایف و تعهدات و یکسری امتیازات به وجود می‌آید که نسبت به تمام شرکا صادق و لازم الاجرا است. در این قرارداد در مورد تعهدات نیز توافق می‌شود. به عبارت دیگر قانونگذار این حق را برای خریدار و فروشنده قائل شده است تا توافقات عقلانی خود را که موافق قانون و شرع است، در متن قرارداد بیاورند. ضمانت اجراء عمل به تعهدات طرفین، همان برگ سند نمونه قرارداد خرید کالای دست دوم است که در اختیار دارند. این قرارداد دارای اعتبار قانونی است و می‌توانید مطمئن باشید که با تنظیم و امضا، طرف مقابل شما موظف به انجام تعهدات نوشته شده در فرم قرارداد است.

فسخ قرارداد

شما می‌توانید مواردی را دلیل فسخ قرارداد قرار دهید. برخی از مواردی که قانون پیش بینی کرده است، عبارت است از:

طبق قانون مدنی، اگر قبل از اینکه کالای دست دوم به مشتری تحویل داده شود، حتی اگر بدون تقصیر فروشنده، کالا تلف شود، قرارداد خود به خود فسخ می‌شود و فروشنده موظف است تا پول خریدار را پس دهد. اگر خریدار، کالای دست دوم را ندیده باشد و فقط با توجه به اوصافی که از فروشنده شنیده است، آن را بخرد و بعد از دیدن آن، متوجه شود که اوصاف و مشخصاتی که فروشنده در مورد کالا گفته را ندارد، خریدار می‌تواند کالا را به همان شکل که هست بپذیرد یا می‌تواند قرارداد را فسخ کند. در واقع قانون به خریدار حق فسخ می‌دهد اما ایشان می‌تواند کالا را نگه دارد و قرارداد را فسخ نکند.

در حالت دیگری، اگر خریدار کالای دست دوم را ببیند و به اعتماد به مشاهده ظاهری، قرارداد را امضاء کند و بعد از آن، مشخص شود که کالا اوصاف ذکر شده را ندارد، در این مورد نیز خریدار حق فسخ دارد. اگر در نمونه قرارداد خرید کالای دست دوم چند چیز با هم خریداری شود و قیمت هرکدام مشخص شده باشد، اگر بعضی از آن‌ها معیوب باشد، خریدار باید همه کالاهایی را که خریده است به فروشنده برگرداند و پولش را پس بگیرد یا می‌تواند این اموال را نگه دارد و از فروشنده اَرش بگیرد. خریدار نمی‌تواند تبعیض قائل شود و کالاهای سالم را بردارد و کالاهای معیوب را مرجوع کند، مگر آنکه فروشنده رضایت داشته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *